Archiv rubriky: Nezařazené

Aplikace pro Windows

Majitelé zařízení Windows s operačním systémem Windows 10 či Windows 10 Mobile mohou začít stahovat novou aplikaci Kancionál z Microsoft Store. Připravil ji Jan Klán, kterému bych tímto chtěl moc poděkovat.

Aplikace obsahuje všechny písně a noty, které najdete ve webové verzi, bez nutnosti připojení k internetu. Písně jsou seřazené podle čísel či abecedy a rozřazené do kategorií. V aplikaci lze vyhledávat podle textu.

Ještě bych dodal, že se jedná o úvodní vydání, které může obsahovat nedostatky. Pokud na něco narazíte, dejte prosím vědět třeba do komentářů. Aplikace se bude během příštího roku vylepšovat o nové funkcionality.

Věřím, že vám přijde zvlášť vhod v nadcházející době vánoční nebo už teď, třeba na rorátech.

Pozn.: aplikace pro Windows by díky své univerzálnosti měla fungovat i na zařízeních Xbox One (herní konzole) a HoloLens (virtuální realita) 🙂

Královehradecký dodatek a lepší kvalita not

Koncem října se na webu objevily nové písně s čísly začínajícími písmenem „Z“. Najdete pod nimi písně z královehradeckého dodatku (včetně not). Prefix před číslem písně má ryze praktický důvod, a to rozlišení písní olomouckého a královehradeckého dodatku – některé z nich totiž mají stejné číslo, ale jiný obsah, např. 281 či 891. Takto budou snadno rozeznatelné.

Mimo královehradeckého dodatku byly na web doplněny chybějící písně z řady 500 (prozatím bez not) a 900 (s notami).

Další novinkou, která je též již nějakou dobu nasazená, jsou noty v lepší kvalitě. Rozlišení obrázků všech písní je o polovinu větší. Výsledkem je lepší čitelnost především na zařízeních s větším displejem (např. tablety) či při tisku.

Noty ve vektorovém formátu SVG jsou již téměř hotové, je však třeba ještě doladit některé písně a podporu ve starších prohlížečích.

Také byly opraveny nahlášené chyby. Díky, že je hlásíte!

P. S.: už jste zkoušeli nový iPhone X? Webový kancionál na něm funguje dobře, viz. foto:

Píseň číslo 512 na telefonu Iphone X

Aplikace Kancionál pro iPhone a iPad

Vydaní nového iPhone X a iPhone 8 není jedinou novinkou, která je nově ve světě Apple dostupná. Před pár dny publikoval Jiří Ostatnický do App Store novou aplikaci Kancionál, která uživatelům iPhonů a iPadů zpřístupní kompletní obsah Kancionálu bez nutnosti připojení k internetu.

Mimo zobrazení textů a not u písní aplikace dále podporuje např. vyhledávání podle čísla nebo obsahu, změnu velikosti písma, změnu barvy pozadí, přepnutí na celou obrazovku či hlášení chyb.

Pokud jste majiteli iPhonů či iPadů, určitě aplikaci vyzkoušejte (je zcela zdarma). Připomínky, poznatky a nápady pište třeba do komentářů pod článkem.

Velké díky Jirkovi za skvělou aplikaci. Kdo ví, třeba příští rok bude Kancionál dostupný i na Apple Watch nebo pro novou generaci Google Glass 🙂

P. S.: další update obsahu a funkcionalit na webu se dlouhodobě připravuje a bude nasazen během října.